• becnie testuję takie rozwiązanie na małej pompie PC - opisywałem to na innym wątku. Pompa wstawiona do piwnicy. Powietrze czerpie z wentylacji, spod dachu i zewnętrzne przez garaż. Całą piwnicę potraktowałem jako bufor ciepła - nawet zastosowałem dość prosty odzysk ciepła ze ścieków. Programuję pompę na złączenia godzinne mniej więcej 6 - 10 razy na dobę tak aby miało to też sens jeśli chodzi o wentylację. Gdy załącza się pompa załączają się też trzy małe (po 20 W) wentylatory - wyciągowy z domu, nadmuchowy do domu i wyciągowy z pod dachu.Nadmuchiwane powietrze idzie przez rurę w piwnicy trochę się nagrzewając. Oczywiście wyciągowe są mocno wspomagane przez PC. W domu wyciąga mi w 4 miejscach a nawiewa w 3 - czyli działa to jak klasyczny rekuperator. Temperatura piwnicy obniżyła mi się do chwili obecnej do 17 C - temperatura piwnicy = temperatura DZ. Wentylacja może być programowana niezależnie od pompy. robienie GWC do zasilania w ciepło pompy powietrznej to trochę bezsens, bo lepiej zrobić to po bożemu z rur PE wypełnionych glikolem,co będzie i tansze i efektywniejsze energetycznie, poza tym ciepło czerpiemy z gruntu bezpośrednio, a nie przez pomocniczy czynnik (powietrze). 

   

  Podobnie, robienie GWC w domu ogrzewanym pompą ciepła to IMHO bezsens, bo lepiej w kosztach GWC dać jedną pętlę dolnego źródła więcej i tą mocą podgrzewać powietrze nawiewane do domu, zasada działania w sensie pobierania energii z gruntu ta sama, ale jedno urządzenie w domu mniej. Podobnie, latem wystarczy wykorzystać DZ do chłodzenia pasywnego czy nawet aktywnego (tu już pewna przeróbka instalacji PC ale nie niemożliwa do wykonania) i będzie to skuteczne i w jednych kosztach.

   

  Ale, moim zdaniem lepiej już się nastawić na układ z pompą powietrzną biwalentny, czyli jakiś niewielki kocioł olejowy choćby i badziewny ulrich z niewielkim zbiornikiem 500 L (większego nie trzeba na 3 tygodnie mrozów)

  Oczywiście mam świadomość, że ten system pociągnie mi tylko do pewnych temperatur. W weekendy będę palił w piecu w piwnicy ładując jej temperaturę. 

  Rozwiązanie to zastosowałem oczywiście trochę dla wygody - by nie zawracać sobie głowy paleniem w piecu gdy temperatury są przejściowe, by mieć CWU przez cały rok i też dlatego że w moim przypadku nie było chyba zbyt drogie - sam to wykonałem koszt całości około 5 K PLN.


  votre commentaire
 • przeczytałem o patencie: PC w garażu do ogrzewania samej CWU. jak by mieć ciepły garaż? poniżej zera temp. chyba nie spadnie... reku jest podłączane też do garaży przystających? logiczne że tak więc przepływ w wentylacji większy... co myślicie?Trzeba by było policzyć, czy PC nie wychłodziła by Ci garażu na tyle, by zamarzła instalacja wodna. Można by było na wszelki wypadek wyrzucać do garażu powietrze z WM i dać jakiś mały grzejnik przy pompie i rurach z wodą.Wydaje mi się, że chodziło o garaż ocieplony ale nie ogrzewany, więc w duże mrozy istniało by ryzyko, że pracująca PC  pogotowie kanalizacyjne Warszawa  o mocy znacznie większej niż lodówka, mogła by się przyczynić do dodatkowych strat ciepła i ryzyka zamarznięcia wody w instalacji znajdującej się w garażu. Dlatego grzejnik miałby przeciwdziałać temu zjawisku a nie zasilać PC. Jak pisałem wszystko powinno być poparte obliczeniami.na początku myślałem o ogrzaniu co +cwu PPC, takie było założenie. bez mrozów poniżej -20 jest to niby możliwe, może nawet(po czytaniu statystyk temp/rok) opłacalne. przy relatywnie niewielkich cenach takich pomp okresowe COP na poziomie 2 w skali roku nie jest chyba takie straszne... ale na razie mnie nie przekonuje, poza tym perspektywa "wyłączenia się" jest nie do przyjęcia. Zastanawiałem się więc co zrobić aby nie kazać jej łykać bezpośrednio z mrozu. Na chłopski rozum gdyby miało to miejsce w garażu to musiałby on być wielkości hangaru, co najmniej... wymiana powietrze zew-podgrzane reku-dom-wyrzutnia do garażu-pompa ciepła-co+cwu. Coś takiego. Takie wariactwo odwieczne perpetum mobile, no prawie tylko co z degradacją powietrza?garaż robi za bufor, jeżeli będziesz go wychładzać przez PC to ciepło z domu będzie się szybciej przemieszczało w kierunku garażu, równie dobrze można powietrze do pompy dostarczać np. z salonu

  mniej szalony pomysł podłapany z innego wątku to jakaś mała tania PPC do samego CWU jako alternatywa dla grzałki czy kolektorow. pytanie czy warto? jaka moc wystarczy? najtańsze PC do CWU to chyba 2-3tys. wystarczy wtedy dobrze izolowany garaż na fundamencie płytowym czy warto go też ogrzewać(choćby dla komfortu podłogówka czy grzejnikim do 16st). chodziło generalnie o coś takiego. na dziś dobranoc jak bredze to z niewyspania

   


  votre commentaire
 • Przymierzam się do wyboru ogrzewania (ogólnie do całej budowy) i z racji braku gazu myślę o PC. Na razie skłaniam się do kolektora pionowego, ale wpadł mi do głowy pewien pomysł odnośnie PC powietrze-powietrze. Działają średnio tylko do -20 a wraz ze spadkiem temperatury Cop takiej pompy siada, tak? Pompa ma największą efektywność kiedy oba źródła, dolne i górne mają zbliżoną temperaturę(jak najmniejsza różnica), tak? to czemu nie kazać jej "żreć" ciepłego powietrza już przez nią nagrzanego? mam takie "przeczucie", że wentylacja zaczęła by się buntować(obieg zamknięty?), ale nie da się jakoś pokombinować na przykład z rekuperatorem czy GWC? jak GWC wkopiemy ze 2 metry pod ziemią przykryjemy żwirem i styropianem jaką temp można uzyskać? Jedyne wyjście jakie przychodzi mi do głowy to wyrzutnie reku zamontować przy PC (zawieszonej na zewnątrz? takie przemyślenia po lekturze forum, albo tego się nie da zrobić sensownie więc nikt nie robi, albo ja nie potrafię tego znaleźć. pytanie brzmi: jak wykorzystać ciepło nagromadzone w domu w kontekście PC. W wypadku reku wiadomo, że straty ciepła są pomniejszone więc PC ciągnie mniej prądu, mniej ciepła musi wytworzyć. Ciekawi mnie natomiast czy powietrzna PC przy -20 musi wciągać właśnie to powietrze. wiadomo, że może być przy wyrzutni reku i to da jej trochę(ile?). Szukam też jakiegoś rozwinięcia tego pomysłu lub pochodnych, taka pompka jest najtańsza więc warto pomyśleć W ramach żartu napiszę, że ja bym zakopał ją pod ziemią, tam najcieplej w zimie Jakiś patent na doprowadzenie tam powietrza by się znalazł,Zdaje się że są duże różnice w przepływie powietrza przez PC, a WM więc korzyści ze skierowania strumienia wywiewnego z WM będą małe, szczególnie jeśli po drodze będzie reku. Są natomiast PPC do CWU zasysające powietrze wewnętrzne. Czytałem również o takim rozwiązaniu, że jedna PC podgrzewa wstępnie powietrze zewnętrzne dla drugiej i ta już pracuje z dużą sprawnością. Nie pamiętam jednak jak wydajny był cały ten układ. 

  Jak się uprzeć to można wykopać tunel pod działką i w nim umieścić PC. Najlepiej też dać windę, która by ją na wiosnę wynosiła na powierzchnię. Przydała by się jakaś brygada niewolników, żeby inwestycja się opłaciła. Ta pompa potrzebuje masy powietrza ,GWC musi miec hektar powierzchni ,a wyrzut z reku jest chyba dla niej niemal pomijalny,powietrza spod połaci dachu też chyba nie starczy,w garażu wyziębi.Nie kombinuj,wieszaj normalnie ,a z reku niech se dmucha na nią przy okazji,choć nic to chyba nie da


  votre commentaire
 • Ja mam w kuchni jasne płytki i waniliową fugę. Płytki są gładkie i nie mam problemu ze zmywaniem fresków powstałych podczas obróbki żywności, natomiast fugi zaimpregnowałam. Wybierałam impregnat, który wsiąka w fugę (niektóre działają jak lakier, tylko pokrywają powierzchnię). Mimo instrukcji, żeby impregnować dwukrotnie, naniosłam preparat czterokrotnie (tak na wszelki wypadek ) i sprawdziło się. Nawet jak coś pryśnie to nie włazi w fugę, tylko grzecznie czeka na wytarcie nie chodzi o liczbę funkcji jednego pomieszczenia ale o to, że trzymając się rozsądnego metrażu musiałabym mieć maleńki gabinecik TV i mały salon, lub dwa w jednym większym. Fajnie jest wybudować dom 250 m ale potem trzeba go utrzymać, a mieć pokój TV a nie mieć na prąd do tego telewizora zakrawa na aburd.No 250mkw pozwala wg mnie na to na pewno.

  Ale typowe polskie metraze 120-170 juz nie tak latwo. Poza tym koszty... 25mkw pokoju TV to ponad 60kpln w budowie. Robi roznice... Ja osobiscie bym wolal te 60k przeznaczyc na oranzerie robiac drugie obok salonu miejsce wspolnego przesiadywania.

  TV to niekoniecznie bezmysle gapienie sie w ekran. To rowniez filmy rodzinne, ogladanie zdjec i radio.

  U mnie tak jest i pozostanie, ale kazdy ma swoje preferencje.

  No i pytanie podstawowe - proporcje czasu spedzanego w salonie i pokoju TV. No wlasnie - kto z posiadczy sie wypowie? Bo wg mnie jesli ktos sporadycznie oglada TV to nie jest to problem, a jesli ktos spedza przed ekranem dlugie godziny to i tak go domownicy nie zobacza zbyt czesto, bo bedzie w pokoju TV.

  Mnie telewizor w salonie nie przeszkadza, ale wolałabym mieć drzwi do klatki schodowej.


  votre commentaire
 • Dlaczego zakładasz, że pokój dzienny = pokój z telewizorem? Rozumiem, że w mieszkaniu gdzie ilość miejsca jest bardziej ograniczona pewne funkcje trzeba integrować w przestrzeni jednego pomieszczenia ale budując dom i mając możliwość ich rozdzielenia jestem jak najbardziej na tak  U mnie salon będzie połączony z tarasem i oprócz jakiejś kanapy czy foteli nie mam zamiaru zagracać go innymi meblami, sam pokój TV został zesłany do piwnicy gdzie oglądający nie będą przeszkadzać innym domownikom w błogim relaksie.u mnie podobnie....co prawda w salonie bedzie jakis tam tv (obecnie tv nie sluzy wylacznie do ogladania telewizji-przydaje sie tez do ogladania zdjęć np.) ale jako kino domowe mamy osobny pokój w końcu domu gdzie bedzie tylko mega kanapa i tv....i nie bede sie stresowac że chipsy sie wysypaly albo popcorn na moją piękną kanape w salonie. Mogę podzielić się doświadczeniem w kwestii pokoju TV z mojego obecnego lokum - salon jest 'wypoczynkowy', a kompy, tv osobno. Efekt jest taki: jedna osoba np. płaci rachunki przez neta, druga cośtam ogląda, a trzecia gnieździ się w małym pokoju z nimi, bo samej jej smutno na dole.

  Podobny obraz

  Salon używany raz w tyg. jak ktoś przyjdzie Ja żałuję że postawiliśmy na wannę z hydromasażem zamiast kupić panel z tą funkcją. Ponoć ta opcja jest lepsza pod wieloma względami...masaż z wykorzystaniem panelu jest polecany dla osób zabieganych, które nie mają czasu na długie leżenie w wannie- takich jak my. Poza tym współczesne panele prysznicowe są nie tylko praktyczne, ale i efektowne. Po zamontowaniu same w sobie stanowią osobną dekorację łazienki, np. panel PP Space Sanplast'u. Nasz wanna nie dość że jest głośna, to jeszcze zapychają się w niej dysze i ciężko się ją czyści My mamy salon połączony z kuchnią i jednocześnie korytarzem i klatką schodową. Jak zamieszkam to opowiem jak się to rozwiązanie sprawdza. Ale powiem, co skłoniło nas do takiego rozwiązania- popierwsze to żeby być razem jak np. ja gotuję coś w kuchni, a dzieci się bawią albo coś oglądają. Poza tym, mam duży salon czyszczenie kanalizacji wuko mniejszym kosztem  no wlasnie, tu nawet nie chodzi o jakies mega wielkie imprezy ale o zwykle codzienne rozmowy, gotowanie wody w czajniku, mycie naczyn, rozmowy.. i wiele wiele innych czynnosci, ktore sie dzieja kazdego dnia non stop a niekoniecznie chcielibysmy je slyszec takze na gorze w pokojach dzieciecych czy sypialni....

  ja strasznie zaluje ze nie wybudowalam wlasnie takiego tradycyjnego domu z wlasnie zamknieta kuchnia, klatka schodowa.... cale zycie mieszkalam w takim domu z rodzicami przeciez, ale teraz przy wyborze projektu jest tak silny trend w tych otwartych przestrzeniach, ze nawet mi do glowy nie wpadlo aby zrobic inaczej...


  votre commentaire


  Suivre le flux RSS des articles de cette rubrique
  Suivre le flux RSS des commentaires de cette rubrique